Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rodina Potteru

Členové rodiny:

Harry James Potter: (* 31. července 1980) Narodil se v Godrikově dole. Jeho rodiči byli James Potter a Lily Potterová. Byli však zavražděni zlým černokněžníkem jménem Lord Voldemort. Harry útok přežil a byl vychováván u své tety a strýce. Vernon Dursley, Petunie Dursleyová i jejich syn Dudley Dursley byli mudlové a chovali se k Harrymu skoro celých deset let jako ke kusu hadru. Mezi čaroději je známou celebritou. Ačkoliv téměř nikdo (včetně něho) neví jak to udělal, stal se nejen jediným kdo přežil Voldemortův útok kletbou avada kedavra, ale navíc přitom Voldemorta těžce zranil. Důvodem jeho přežití byla oběť jeho matky. Navíc bylo předpovězeno, že Harry a Voldemort jsou spojeni - jeden zabije toho druhého (to ovšem není všeobecně známo, ale byl to důvod Voldemortova útoku na něj).Harry během svých školních let zničí všechny viteály (úlomky Voldemortovy duše ukryté do různých předmětů s nimiž je nesmrtelný) a Voldemorta zabije. O 19 let později sï vezme za manželku Ginny Weasleyovou a mají spolu tři děti: Jamese, Albuse Severuse a Lily.

Ginny Potterová, roz. Weasleyová: Ginny je nejmladší (* 11. 8. 1981) dcera Molly a Arthur Weasleyových. Ginny má 6 bratrů, Billa, Charlieho, Percyho, Freda a George a Rona, nejlepšího kamaráda Harryho Pottera. Ginny má hnědé oči a zrzavé vlasy, stejně jako všichni Weasleyovi. Patří do nebelvírské koleje.

Paní Weasleyová je v domácnosti, Ginnyin otec pracuje na Ministerstvu kouzel v odboru pro zneužívání mudlovských výtvorů. S Harrym se poprvé setkává ve svých deseti letech na nádraží King's Cross, rok před svým nástupem do Školy čar a kouzel v Bradavicích.

V prvním ročníku zde píše do deníku Toma Raddla a nevědomky plní jeho příkazy k otevření Tajemné komnaty. Zde se jí pak Voldemort pokusí zabít, ale Ron a Harry ji zachrání. Už od začátku roku je Harryho velká fanynka.

Ve svém čtvrtém ročníku se stane střelkyní a náhradní chytačkou nebelvírského famfrpálového družstva. V této době se s Harrym začne sbližovat a ve svých patnácti letech s ním začne přes Ronovy protesty chodit. Kvůli její bezpečnosti se Harry s Ginny rozchází, ale po pádu Voldemorta se zase dají dohromady. O pár let později se vezmou a mají spolu tři děti - Jamese, Albuse Severuse a Lily.

James Potter: (27. března 1960 - 31. října 1981) je to kouzelník, otec Harryho Pottera, manžel Lily Potterové. V letech 1971-1978 navštěvoval Bradavice v koleji Nebelvír, kterou také úspěšně reprezentoval ve famfrpálu na postu chytače. Mezi jeho největší přátele patřili Sirius Black, Remus Lupin a Peter Pettigrew. Vůči Severusi Snapeovi se choval velmi arogantně, a stali se z nich nepřátelé. Když později povstal Voldemort, Pettigrew mu zrádně odhalil úkryt Potterových. James Potter byl zavražděn, když se překvapen a neozbrojen pokoušel chránit svou rodinu.

Lily Potterová roz. Evansová: (* 30. ledna 1960 - † 31. října 1981) je matkou Harryho Pottera, jejím manželem je James Potter. Pocházela z mudlovské (nekouzelnické) rodiny a její starší sestrou byla Petunie Dursleyová, která Harryho později vychovávala. O tom, že je čarodějka, jí pověděl Severus Snape, který byl většinu času v bradavické škole jejím nejlepším přítelem. V letech 1971 až 1978 navštěvovala Bradavice, patřila do nebelvírské koleje. Po dokončení studií se vdala za Jamese a přestěhovali se spolu do Godrikova Dolu. Lily byla ve škole oblíbená u spolužáků i učitelů, velmi dobrá byla v přípravě lektvarů. Ona i její manžel byli zrazeni Petrem Pettigrewem, který prozradil jejich úkryt lordu lordu Voldemortovi. Lilly Potterová byla zavražděna spolu s manželem, její láska však i posmrtně ochraňovala jejího syna.

Petunie Dursleyová roz. Evansová: je teta Harryho Pottera. Je popisovaná jako hubená blondýna s téměř koňským obličejem a velmi dlouhým krkem, který používá k tomu, aby špěhovala své sousedy. Celá její rodina, včetně jí, byli mudlové, kromě její sestry Lily, na kterou podle jejích slov byli rodiče velmi hrdí, jen ona poznala, jaká je zrůda. V sedmém díle ale vyjde najevo, že Petunie své sestře záviděla a chtěla se do Bradavic dostat také, dokonce napsala dopis Brumbálovi. Brumbál jí velmi zdvořile odepsal, že ji bohužel přijmout nemůže a od té doby začala Petunie nenávidět svou sestru a všechno magické. V dopise, který Lily Potterová psala Siriusi Blackovi, se Lily zmiňuje o tom, že Harry rozbil vázu od Petunie a dodáva, že jí není škoda. To napovídá, že sestry byly v té době stále v kontaktu a dokonce si posílaly dárky, i když byl jejich vztah chladný. Dursleyovi dávali dárky později i Harrymu, i když nikdy nebyly nějak hezké či cenné.

Když se Harry objevil přede dveřmi Dursleyových, byl u něho dopis od Brumbála, ve kterém jim oznamoval, že jeho rodiče zemřeli a že se jeho matka pro Harryho obětovala a že, když bude bydlet do své plnoletosti u svých posledních žijících příbuzných, bude tak chráněn před nebezpečím. Dursleyovi se chlapce sice ujali, ale nikdy se k němu nechovali dobře s tím, že z něj tak dostanou ty kouzelnické nesmysly, ani mu neřekli skutečný důvod smrti jeho rodičů, tvrdili, že zahynuli při autonehodě.

V pátém díle Petunie dostane Huláka od Brumbála, díky němuž zabrání Vernonovi, aby Harryho vyhodil z domu. V rozhovoru po tomto dopise vyjde najevo, že Petunie ví o kouzelnickém světě více, než se myslelo - ví co jsou to mozkomorové a Azkaban. Když se jí Harry zeptá, jak to ví, odpoví, že slyšela toho odporného kluka, jak to říká Lily. Když Harry řekne, že když mluví o jeho rodičích, mohla by použít jména, neodpoví. V sedmém díle vyjde najevo, že nemyslela Jamese Pottera ale Severuse Snapea. Snapeovi totiž bydleli nedaleko Evansových a Lily a Snape se znali a nějakou dobu byli přáteli.

Když se se svým synovcem v sedmém díle loučí, skoro mu popřeje hodně štěstí, ale kvůli své nenávisti magie to nedokáže. Je naznačeno, že se poté už nikdy neviděli.

Vernon Dursley: je to strýc Harryho Pottera, manžel Petunie, sestry Harryho matky. Je popisován jako velký, obézní muž s knírkem, který nemá skoro žádný krk. Je hlavou rodiny a často Harrymu vyhrožuje, Dudleyho rozmazluje. Je ředitelem firmy Grunnings, která vyrábí vrtačky. Je to mudla, který nesnáčí jakékoli kouzelné věci, především svého synovce, kterého se spolu s ženou ujali, když mu byl jeden rok. Nedali mu žádné informace o kouzelnickém světě a ani mu neřekli pravý důvod smrti jeho rodičů. Narozdíl od Petunie, která alespoň občas projeví k Harrymu velmi nepatrnou lásku, Vernon Harryho nejspíš nenávidí. Jeho nenávist je tak velká, že na začátku pátého dílu chce Harryho vyhodit z domu, i když ví, že mu venku hrozí smrtelné nebezpečí. Zdá se ale, že svou ženu a syna miluje - láska k synovi se projevila v pátém díle po napadení mozkomory, k Petunii, když se ji snažil chránit před kouzelníky vlastním tělem. V sedmém díle, když se Vernon s Harrym loučí, tak mu skoro podá ruku, ale kvůli své nenávisti k němu a k magii od toho upustí. Je naznačeno, že po této události se Harry a Vernon už nikdy neviděli.

Dudley Dursley: je jediný syn Vernona a Petunie Dursleyových, Harryho jediný bratranec. Je popisován jako velmi velký, blonďatý chlapec, který byl od malička velmi rozmazlován svými rodiči. Harryho nemá rád a je k němu sprostý a krutý. Velký, sprostý, agresivní a sobecký, ale když chce něco po svých rodičích ví, jak toho dosáhnout a dokáže být zdvořilý a hodný. S Harrym chodili do stejné školy, kde se Dudley zasadil o to, aby Harryho neměl nikdo rád, napadal ho se svou partou. Nikdo si totiž nechtěl Dudleyho znepřátelit. Každý se ho totiž bál kvůli jeho síle a velikosti. Harry ho nejdříve popisuje jako velké prase v paruce, později tvrdí, že dosáhl velikosti mladé kosatky. Později je o něm uvedeno, že začal boxovat, kouřit a spolu se svou partou týrat malé děti.

V prvním díle Dudley spadne do klece hada v zoo, poté, co Harry omylem kouzlem odstraní sklo, které oddělovalo návštěvníky a zvířata. Později mu Rubeus Hagrid přičaruje prasečí ocásek, který mu později v Londýně odstraní. Ve čtvrtém díle Dudleyho šířka překoná výšku a celá rodina kvůli tomu na doporučení zdravotní sestry z jeho školy musí držet dietu. Pak, když si pro Harryho přijdou Weasleyovi sní karamelu Jazyk jako jelito dvojčat Weasleyových kvůli kterému se mu zvětší jazyk, což pak musí pan Weasley odstraňovat.

V pátém díle Harryho a Dudleyho napadnou mozkomorové, které poslala Dolores Umbridgeová. Dudley zkolabuje a Harry je zachrání Patronovým zaklínadlem, odvede ho domů. Nejdřív si myslí, že je přivolala Harry, ale později si uvědomí, že ne. Tento zážitek Dudleyho změní (Rowlingová uvedla, že Dudley viděl jako nejhorší vzpomínku to, jaký skutečně je). Harry si toho ale až do sedmého dílu nevšimne. V tom je Dudley jediný Dursley, který popřeje Harrymu hodně štěstí, potřese mu rukou a poděkuje mu za záchranu života. Harry, stejně jako Petunie a Vernon, je potěšen tímto nečekaným činem. Pak si Harry uvědomí, že se asi Dudley pokoušel během tohoto léta zlepši vztahy s bratrancem - např. mu položil šálek čaje přede dveře (Harry si původně myslel, že to byla nástraha).

Rowlingová později uvedla, že Dudley a Harry se nadále stýkali, Dudley měl děti, které se navzájem s Harryho dětmi neměly rády, ale znaly se a když se setkali společně, seděli v trapném tichu.

další rodiny jako např. Weasleyovi

James Sirius Potter je nejstarším dítětem Harryho a Ginny a je nejméně o rok starší než jeho bratr Albus. Je pojmenován po Harryho otci a kmotrovi. V knize je uvedeno, že má podobnou povahu jako jeho strýc Ron, protože považuje za velkou údalost, když se jeho sestřenice Victoire Weasleyová líbá s Teddym Lupinem, synem Remuse Lupina a Tonksové, Harryho kmotřencem. Je také podobný dalším svým strýcům Fredovi a Georgeovi, protože svému otci tajně vzal Pobertův plánek, který chtěl Harry před svými dětmi utajit.

Albus Severus Potter je druhým synem Harryho a Ginny a v epilogu sedmého dílu jede poprvé do Bradavic. Je pojmenován po dvou bradavických ředitelích - Albusi Brumbálovi a Severusi Snapeovi. Kvůli vtipům svého bratra se bojí, že bude zařazen do Zmijozelu, ale jeho otec mu řekne, že ho nebudou mít kvůli tomu méně rádi a že jeden z ředitelů, po kterém je pojmenován, chodil také do Zmijozelu a byl to možná ten nejstatečnější člověk, jakého znal. Také mu řekne to, co ještě žádnému svému dítěti neřekl, že ho chtěl moudrý klobouk také zařadit do Zmijozelu, ale on si to nepřál, a tak ho zařadil do Nebelvíru. Albus se z Harryho dětí podobá svému otci nejvíce a také jako jediný zdědil zelené oči Harryho matky.

Lily Lenka Potterová je jediná dcera a nejmladší dítě Harryho a Ginny. Je pojmenována po Harryho matce a dobré přítelkyni jejích rodičů Lence Láskorádové. Vypadá jako její matka a babička Molly. Doprovází rodiče, když posílají své dva syny do Bradavic v epilogu sedmého dílu.

Pan a paní Potterovi

Harryho prarodiče z otcovy strany se v knize nikdy neobjevili. Harryho otec James byl jejich jediným dítětem, ale přijali i Siriuse Blacka, když utekl z domova a chovali se k němu jako ke svému druhému synovi. Zemřeli pravděpodobně krátce před Harryho rodiči. Potterovi byli čistokrevnou kouzelnickou rodinou.Pan a paní Evansovi

Harryho prarodiče z matčiny strany se objevili v knize v sedmém díle ve vzpomínce Severuse Snapea, když vyprovázeli Lily na cestu do Bradavic. Podle knihy byli prý velmi hrdí na to, že je jejich dcera čarodějkou.

Příbuzenství mezi Potterovými a Gauntovými

Harry a Voldemort jsou vzdálenými příbuznými. Harry je totiž potomkem nejmladšího z bratru Peverellových - Ignotuse, který si přál neviditelný plášť, a Voldemort zase, podle Rojvola Gaunta potomek prostředního bratra - Cadmuse, který si přál kámen života.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář